نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت و یا حتی اعلام برشکستگی

نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت و یا حتی اعلام برشکستگی
مقدمه : بر اساس قوانین جاری کشور امور مربوط به عدم فعالیت و برشکستگی از حساسیت ویژه ای برخوردار است و به علاقمندان توصیه جدی می گردد با صرف مطالعه سطحی از این موضوع وارد و درگیر عملیاتی در این خصوص نگردد و حتماً با نفراتی اعم از حسابداران بسیار باتجربه و یا وکلائی که صرفاً تجربه صفر تا ۱۰۰ این نمونه پرونده ها را دارند وارد مشورت جدی گردند چرا که انجام اقداماتی برای انتقال شرکت بدهکار مالیاتی و یا سایر موارد دیگر ابداً رافع مسئولیت مدیران وقت نخواهد بود و اینجانب به لحاظ مسئولیت حرفه ای به دوستانی که درگیر باشرکتهای ورشکسنه و بدون فعالیت هستند ، توصیه جدی به گرفتن کمک حرفه ای در این خصوص می نمایم و در انتهای این مقدمه به دوستان گوشزد جدی می نمایم که عدم فعالیت شرکت ابداً رافع بدهی های آنها به ادارات دارائی و بیمه نمی باشد و لازم است که حتماً این بدهی ها به این ادارات را که جزء حق الناس می باشد را تسویه نمایند .
 ادامه مقاله   نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت و یا حتی اعلام برشکستگی   از سلسله مباحث خدمات حسابداری مالیاتی
الف) با ارسال نامه ای عدم فعالیت خود را به واحد مالیاتی مربوطه اعلام نمائید البته اگر احتمال می دهید که بعد از ارسال نامه معامله ای را انجام دهید و یا با شرکتی وارد خرید یا فروش شوید اکیداً از این کار پرهیز نمائید .
ب) اگر شرکت شما تعطیل شده یا فعالیتی ندارد واقعاً از هرگونه خرید و فروشی و  انجام هرگونه هزینه ای به نام آن شرکت پرهیز نمائید .
ج) مدارک اعم از مهر و دسته فاکتور و اسناد و مدارک قانونی شرکت بدون فعالیت را از جلوی دست سایرین (یعنی اعضاء غیر مسئول جمع آوری نمائید ) دیده شده که افراد متخلف با دردست داشتن دسته فاکتور چاپی و به کار گیری سایر روشهای متخلفانه اقدام به صدور فاکتور صوری نموده اند و شرکت منحله را بامشکلات جدیدی روبرو ساخته اند .
د) در صورتی که شرکت شما واقعاً قصد ادامه فعالیت را برای آینده را ندارد بهتر است از طریق اداره دارائی و اداره ثبت اقدامات مربوط به منحل سازی شرکت تان را آغاز نمائید که البته منوط به تسویه بدهی های قطعی شده بیمه ای و مالیاتی شما می باشد .
ه) تعیین مدیر تسویه برای حل و فصل و پایان دادن به فعالیت شرکت می تواند بسیار مفید باشد .
و) تا زمانی که امور تسویه و انحلال شرکت شما انجام نشده دفاتر قانونی اعم از روزنامه و کل را از سازمان ثبت دریافت نمائید .
ز) تا زمان انحلال شرکت حتماً اظهارنامه مالیات عملکرد را تهیه و ارسال نمائید .
ح) تا زمان انحلال در زمان رسیدگی تعیین شده توسط ممیز پرونده حاضر و از شرکت و عملیات مالی با ارائه اسناد و مدارک لازم که در سایر مقالات مرتبط با حسابداری مالیاتی در این سایت آمده است دفاع نمائید .
 توجه شما را به موضوعات ذیل البته با ادبیات دیگری و به صورت دسته بندی شده جلب می نمایم
۱) ماده ۱۸۴ قانون مالیات های مستقیم : ادارات ثبت مکلفند در آخر هر ماه فهرست کامل شرکتها و موسساتی را که در طول ماه به ثبت می‌رسند و تغییرات حاصله در مورد شرکتها و موسسات موجود و نیز نام اشخاص حقیقی یا حقوقی را که دفتر قانونی به ثبت رسانده‌اند با ذکر تعداد دفاتر ثبت شده و شماره‌های آن به اداره امور مالیاتی محل اقامت موسسه ارسال دارند
در میانه این مقاله یاد آور می گردد که مقاله فوق راجب نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت و یا حتی اعلام برشکستگی می باشد .
یعنی : سازمان امور مالیاتی بصورت ماهانه آمار شرکت های ثبت شده را دارد.
حال باید توجه داشت : از زمان ثبت، تا هر زمانیکه شرکت فاقد فعالیت بود، مراتب باید طی نامه ای کتبی ( در سربرگ شرکت و با مهر و امضاء ) به واحد مالیاتی مربوطه اطلاع داده شود.
۲)  صاحبان مشاغل ( اشخاص حقیقی ) نیز از این قاعده مستثنی نبوده و  ایشان  نیز می بایست عدم فعالیت خود را کتباً به واحد مالیاتی مربوطه ارائه دهند.
۳) پلمپ دفاتر قانونی از دیگر تکالیف اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد فعالیت می باشد؛ یعنی بابت هر سال مالی ( حتی در صورت نداشتن فعالیت )، می بایست دفاتر قانونی پلمپ گردد.
۴) تسلیم اظهارنامه های عملکرد و ارزش افزوده ( بصورت صفر ) نیز می بایست صورت گیرد.
۵)خرید و فروش هایتان را در سیستم معاملات وارد نمائید و مطلع باشید که با انجام این امور از شمول شرکتهای بدون فعالیت خارج گردیده اید .
۶) مراقب حساب بانکی شرکت باشید فعالیت حساب بانکی به منزله فعالیت شرکت می باشد البته کارمزد های بسیار محدود در حد یکی دو مورد که معمولا بانکها به صورت اتوماتیک و بدون اعلام به مشتری انجام می دهند دیگر وجه ناگزیر ماجراست که البته آن هم باید محدود باشد .
۷) اعلام عدم فعالیت نسبت به زمان ماضی با ارائه مدارک قابل قبول و در مورد آینده محل بحث بسیار دارد .
مقاله فوق در خصوص  نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت و یا حتی اعلام برشکستگی تقدیم حضورتان گردید ما را از نظرات خود مطلع سازید .
نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت و یا حتی اعلام برشکستگی
نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت و یا حتی اعلام برشکستگی
نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت و یا حتی اعلام برشکستگی