مالیات واردات تولیدکنندگان و مالیات درآمد اتفاقی

مالیات واردات تولیدکنندگان و مالیات درآمد اتفاقی
 مقدمه : مطابق آخرین مصوبات تولیدکنندگان کالا از پرداخت مالیات علی الحساب بابت واردات مواد اولیه و قطعاتی که در محصولاتشان استفاده میکنند معاف هستند ولیکن در عین حال این موضوع بسته به هر صنعت و هر شرکت متفاوت بوده و لازم است تولید کنندگان محترم ضمن اطلاع کلی از مطلب فوق جزئیات این امر را مورد بررسی دقیق قرار داده و حدود شمول و عدم شمول آنرا با جزئیات استعلام نمایند تا متضرر نگردند .
 گمرک جمهوری اسلامی ایران میزان مالیات علی‌الحساب برای انواع کالاهای وارداتی را اعلام کرد که تولیدکنندگان از پرداخت مالیات واردات مواد اولیه محصولات خود معاف هستند.
 در این بخش‌نامه همچنین خاطرنشان شده است که واحدهای تولیدی از پرداخت مالیات مذکور معاف هستند،
  اما این معافیت صرفا شامل واردات کالاهای مرتبط با حوزه فعالیت واحد تولیدی بوده و واردات کالاهای غیرمرتبط و محصول نهایی واحدهای تولیدی مشمول پرداخت مالیات علی‌الحساب می‌شوند.
  مالیات درآمد اتفاقی
مودیان لازم است که مالیات کلیه درآمد های حاصله از انواع روشهای خود را  محاسبه و اظهار و پرداخت نمایند درآمد اتفاقی یکی از انواع این درآمدهاست ، که تعریف دقیق آن در مقاله دیگری در همین سایت آمده است ولیکن به صورت کلی و مختصر می توان گفت که اگر شرکت با توجه به نوع آن که می تواند بازرگانی – خدماتی – تولیدی باشد درآمدی خارج از روند فعالیتی خود حاصل نمود مثل برنده شدن خودرو در اثر خرید بالا از یک تامین کننده و یا تعلق گرفتن بیلیط مجانی سفر به دلیل استفاده مکرر از خدمات یک آژانس مسافرتی به میزان مبلغ این جایزه این شرکت می بایست مالیات آنرا مطابق فرمول ذیل محاسبه و ظرف ۳۰ روز از وقوع به واحد مالیاتی مربوطه پرداخت نماید.
 ماده ۱۱۹ قانون مالیاتهای مستقیم این نوع درآمد را تعریف نموده و ماده ۱۲۰ همین قانون نیز درآمد مشمول مالیات بر درآمد اتفاقی را بیان داشته و در نهایت اینکه در صورت داشتن چنین درآمدی، مکلفید مالیات آن را بپردازید.
 این مالیات، مالیاتی است که شما از درآمدهای نقدی و غیر نقدی بلاعوض و یا دریافت جایزه، باید بپردازید.
 نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اتفاقی به شکل زیر است:
تا پنجاه میلیون تومان، ۱۵ درصد
از پنجاه میلیون تا یکصد میلیون تومان، ۲۰ درصد
بیشتر از یکصد میلیون تومان، ۲۵ درصد
 مقاله فوق از سلسله مقالات خدمات مالیاتی   با عنوان مالیات واردات تولیدکنندگان و مالیات درآمد اتفاقی تقدیم حضورتان گردید .
———————————————————————–